تبلیغات
توزیع دستگاه تصفیه اب و فاضلاب - بررسی مدیریت بهداشت محیط بعدازوقوع زلزله بم
 
توزیع دستگاه تصفیه اب و فاضلاب
021-46076082 021-46073396
بررسی مدیریت بهداشت محیط بعدازوقوع زلزله بمبررسی مدیریت بهداشت محیط بعدازوقوع زلزله بم وارائه راه کارهای مناسب
 باتوجه به مشکلات بعد از زلزله
         بهداشت محیط, کنترل عواملی از محیط زندگی انسانی است که بنحوی روی سلامتی جسمی, روحی و روانی افراد اثرمی گذارد,عواملی که هرکدام نقش حیاتی در زندگی روزمره دارند و بعد از وقوع حوادث غیرمترقبه مثل سیل وزلزله…کنترل این عوامل ازدست مسئولین خارج شده وشرایط خطرناک وجدیدی بوجودمی آید که سلامتی مردم را بطور جدی درمعرض تهدید قرار می دهد.عوامل وفاکتورهای بهداشت محیطی دراینگونه بحرانها،که بعداز زلزله درشهر بم نیز ازنزدیک توسط نویسنده مشاهده گردید وجلب توجه می نمود عبارتند از:

قطع آب لوله کشی شهری و بدنبال آن عدم دسترسی مردم به آب سالم, تخریب شبکه های جمع آوری تصفیه فاضلاب واحتمال اختلاط منابع آب و تصفیه فاضلاب, عدم جمع آوری زباله های شهری و بیمارستانی و مختل شدن نظافت شهری, عدم جمع آوری و دفن بموقع اجساد انسانی و حیوانی, در دسترس نبودن سرویس های بهداشتی مناسب و کافی و همچنین اقلام بهداشتی مورد نیاز از قبیل صابون, تاید, شامپو، مواد گندزدا و کیسه های زباله و سطل های زباله و…, فساد مواد غذایی بدلیل قطع برق سردخانه ها و تخریب انبارها و سردخانه های مواد غذایی, فقدان سر پناه و منزل مناسب و استنشاق گرد وغبار ناشی از آوارها, افزایش حشرات و جوندگان ناقل در منطقه، بدلیل ایجاد شرایط مطلوب برای رشد و تولید و تکثیر آنها، بخصوص در شهری مثل شهر بم که سابقه شیوع بیماری ناشی از اینگونه حشرات وجود داردو در نهایت مختل شدن سیستم ارائه خدمات بهداشتی از جمله عواملی هستند که بطور جدی سلامت مردم را بعد از حادثه زلزله تهدید می نمایند
توجه خاص به فاکتورهای بهداشت محیطی بعدازعملیات امداد ونجات,ازمهمترین نگرانیهاواولویتهای مسئولین بهداشتی بعدازوقوع بحران می باشد تا بتوانند مدیریت موفقی را با تکیه برتجارب وبرنامه ریزی مناسب خود اعمال کنند.دراین مقاله,سعی خواهد شد با توجه به بازدید انجام شده از شهر بم بعد از وقوع زلزله و با توجه به مشکلات موجود در آن زمان ،پیشنهاداتی مناسب وکاربردی برای اجرای یک مدیریت بهداشت محیط موفق بعد از وقوع چنین حوادثی ارائه شود، تا در بحرانهای احتمالی آینده کمک و راهنمائی موثر باشدو با تکیه بر انجام اقدامات ضروری بلافاصله بعد از وقوع بحران و مدیریت متمرکز بتوانیم اثر بخشی مجموعه فعالیت های بهداشتی رادوچندان کنیم.بخصوص برای نیروهای نظامی که درچنین شرایطی جزءاولین نیروهای امداد رسانی و عمل کننده  در منطقه بحران زده می باشند و مردم از آنها انتظاراتی دو چندان دارند.
 
لغات کلیدی: بهداشت محیط- زلزله بم- مدیریت بهداشت محیط در بحران- آب – فاضلاب- زباله –حشرات وجوندگان
 
بررسی مدیریت بهداشت محیط بعدازوقوع زلزله بم وارائه راه کارهای مناسب
باتوجه به مشکلات بعد از زلزله
مقدمه:  شهر بم در استان کرمان و در فاصله 185کیلومتری از این شهر قراردارد ودارای آب و هوای کویری است که دسترسی به آن از طریق جاده زمینی و هوایی و راه آهن امکان پذیر است.مردم بم با اطمینان از سالم ماندن بنای گِلی و تاریخی بم هرگز انتظار چنین زلزله ای را نداشتند و حتی به پیش لرزه های زلزله اصلی هم توجهی نکردند و متاسفانه زلزله بم اتفاق افتاد و شهر بم را بکلی منهدم کرد. زلزله قابل پیش بینی نیست ولی خسارات آن قابل پیشگیری هست وبا یک برنامه ریزی اصولی و منسجم و جامع خاص شرایط اضطراری و تمرین آن ,خسارات زلزله قابل پیشگیری و کاهش است همان گونه که ژاپنی ها خسارات عظیم زلزله های کوچک را با برنامه ریزی صحیح به گونه ای پیشگیری کرده اند که وقتی زلزله 7 ریشتری اتفاق می افتد فقط تعدادی قوطی مواد غذایی از قفسه های ویترین فروشگاههای آن بر زمین می ریزد. به امید روزی که ما هم در ایران به این مرحله برسیم و دیگر شاهد وقوع حوادث مشابه حوادث زلزله بم و مرگ دسته جمعی عزیزانمان نباشیم.
در بین40نوع بلایای طبیعی شناخته شده در سطح جهان تا بحال 31مورد أن در ایران اتفاق افتاده است. بعد از وقوع حوادث غیر مترقبه بخصوص سیل و زلزله, بیش از هر چیزی در ابتدا زنده ماندن مردم وعملیات امداد و نجات, و درادامه حفظ سلامتی مردم بخصوص سلامتی کودکان و خانمها وکنترل وضعیت بهداشت محیط و تسلط بر وضع جدید حائز اهمیت است و بی توجهی به آنها سلامتی مردم را بشدت تهدید می نماید.
به همین علت باید در طرحها و برنامه های تعریف شده برای شرایط اضطراری بخوبی موضوعات بهداشت محیط مثل تامین آب سالم و کافی, توجه به دفع بهداشتی
تصفیه فاضلاب و مدفوع, مبارزه  با حشرات و جوندگان, تامین غذای سالم, تامین اقلام بهداشتی مورد نیاز, دفن اجساد  بجای مانده از حادثه, نظافت شهری و ایجاد سر پناه مناسب, آموزش بهداشت مورد توجه قرار گیرند و مسئولیت هر کدام از موارد فوق و کسانی که انجام آنها را بر عهده دارند بطور دقیق تعریف شود تا بدینوسیله از تکرار و انجام کارهای موازی و رها شدن بعضی کارهای دیگر مثل مواردی که در مدیریت بعد از بحران زلزله بم واقعاً آزار دهنده بودممانعت بعمل آید.(1)گرچه گستردگی حادثه،کار مدیریت بحران را مشکل تر کرده بود
در این مقاله سعی شده بعضی از موضوعات بهداشت محیطی , بعد از زلزله بم مورد بررسی قرارگرفته و در ادامه آن پیشنهادات کاربردی و موثری ارائه شود.
 1- تامین آب سالم و کافی :
  بعد از وقوع بلایای طبیعی و انجام اولویتهای اورژانسی ، انجام اقدامات بهداشتی و بهسازی محیط تا رسیدن به وضعیتی پایدار ومطلوب ضروری است. معمولا” به مراکز تولید برق ، تصفیه خانه های آب ، شبکه های توزیع آب و شبکه های جمع آوری
تصفیه فاضلاب و تصفیه خانه های تصفیه فاضلاب, حین حادثه آسیب می رسد ولازم است با انجام اقدامات بموقع اصلاح وبازسازی شوند . در این شرایط تعداد زیادی از مردم به آب سالم دسترسی نخواهد داشت و اگر به موقع آب سالم در دسترس آنها قرار نگیردممکن است در اثر مصرف آبهای آلوده بیمار شوند. بعد از زلزله بم تاسیسات و شبکه آبرسانی شهر با تخریب بالای 70% مواجه شده بود به نحوی که در تمام نقاط شکستگی و ترکیدگی لوله های آبرسانی اتفاق افتاده بود وامکان آبرسانی مطمئن برای شرب وجود نداشت و در این شرایط آب شرب مصرفی مردم از طریق آبهای بسته بندی وبطریهای 5/1 لیتری و بعضا تعدادی تانکرهای ثابت وسیار تامین گردید,وبا بکارکیری دو دستکاه کلررن کاری وکندردایی أبهای مصرفی مردم نقش موثری در پیشگیری از وقوع اپیدمیهای مرتبط با آب داشت.علی رغم سالم ماندن مخرن اصلی دخیره أب و منابع اصلی تامین آب شهر که چاه عمیق و قنات بوده است ،بدلیل تخریب و شکستگی وسیع شبکه آبرسانی امکان بهرهبرداری از آن مانند قبل، وجود نداشت.(2)
آب سالم مورد نیاز در چنین شرایطی , ممکن است یا از داخل شهر محل وقوع حادثه تامین شود و یا ممکن است از شهرها و مناطق دیگر آب به محل حادثه وارد شود. کنترل آن منابع توسط مسئولین  بهداشتی و اطمینان از سلامت آب قبل از مصرف ضروری است و لازم است در مبادی ورودی شهر کیفیت آب ورودی توسط مسئولین بهداشتی بررسی و بعد از تایید اجازه ورود به شهر و توزیع برای مصرف داده شود. در این شرایط وجود کلر باقی مانده حداقل یک میلی گرم در لیتر بعد از نیم ساعت تماس آب و کلر ضروری است تا بتوان با اطمینان اجازه مصرف آب را به مردم داد. یک کاردان بهداشت محیط بخوبی می تواند این کنترل و نظارت را انجام داده و نتایج را در فرمهای مخصوص ثبت و جمع بندی و گزارش نماید.که البته در شهر بم این کار با نظارت مسئولین بهداشتی و با کمک پرسنل شرکت آب و
تصفیه فاضلاب بم انجام می شد.
گر چه آبهای بسته بندی و سالم بوفور در دسترس بودند ولی خنک نبودند و این مسئله باعث پرت ومصرف ناقص و غیر اصولی اینگونه آبها می شد. پیش بینی تهیه یخ سالم برای فصول گرم سال از ضروریات است.
سیستم لوله کشی آب شهری بعد از یک هفته در بعضی قسمتها راه اندازی شدولی بدلیل ترکیدگی و نشت آب از لوله های شکسته, تلفات آب خیلی بالا بود.درب بعضی از مخازن ثابت آب باز بود و توزیع آب با کمک تانکرهای سیار هم از چاههای موجود در شهر انجام می شد.
با توجه به این که آب شرب مصرفی مردم از آبهای بسته بندی بود و مواد غذایی کنسرو شده استفاده می کردند و با توجه به کنترل های اعمال شده و فصل وقوع زلزله در بم که فصل گرما نبود, تا روز بیستم بیمار عفونی مراجعه کرده به بیمارستانها و درمانگاههای مستقر در شهر بم ثبت نشده بود.
 اهمیت آب با توجه به استعداد آن در انتشار بیماریها، بسیار زیاد است و کمتر سرمایه گذاری مانند تامین آب سالم می تواند نتایج بهداشتی بسیار مطلوب و وسیع در پی داشته باشد،به نحوی که وفور یا کمبود آب سالم میتواند به معنای سعادت یا فقر و زندگی یا مرگ و حتی عامل بروز جنگ باشد. اگر آب مصرفی بعد از حادثه آلوده باشد می تواند منجر به شیوع اپیدمیهای خطر ناکی در منطقه شود و حادثه ای درد ناکتر را در پی داشته باشد.(3)با پیش بینی یک حادثه لازم است تا حداکثر امکان, آب سالم تهیه و ذخیره شود تادر زمان بروز حادثه بدقت و حساب شده بین نیازمندان توزیع شود . در چنین شرایطی استفاده از ظروف آب بسته بندی شده یک تا چند لیتری پلاستیکی  سبب میشود در شرایط حادثه بتوان بهترو آسانتر و آب سالمتری را بین نیازمندان توزیع کردو حتی سهمیه هر خانواده را به ایشان تحویل داد کاری که بعد از وقوع زلزله بم مورد توجه قرار گرفت.بهتر است در این شرایط هر آب دیگری که قرار است استفاده شود ,ابتدا ده دقیقه جوشانده شده ویا کلرزنی شود ,وبعد مصرف شود. لازم است علاوه بر آب به مقدار کافی قرص کلرویا ترکیبات مناسب آن نیز برای شرایط اضطراری جهت کلرزنی آب شرب ذخیره شود.(4)
 هر خانواده ای وابسته به سن ، شرایط فیزیکی و فعالیتها و شرایط آب و هوائی منطقه خود مقادیر مختلفی آب نیاز دارد که باید برای شرایط خاص ذخیره نماید . ولی بطور متوسط ذخیره 4 لیتر آب در روز   به ازای هر نفر مناسب است . در چنین شرایطی باید کمتر و به اندازه نیاز برای نوشیدن استفاده نمود و بیشتر برای روزهای بعد ذخیره کرد و برای رسیدن به این منظور باید به مردم آموزش داد تا بتوانند درست و به اندازه مصرف کردن را برای مدتی تحمل و رعایت نمایند.(4)
بهتر است ظروف ذخیره آب در مکانی تاریک ، خنک و بابر چسب اطلاعاتی مناسب وکلر کافی در دسترس برای گند زدائی آب نگهداری شود.  
برنامه ریزی لازم جهت ذخیره آب کافی قبل از وقوع حوادث غیر مترقبه در مقیاس کوچک و بزرگ ،برای چنین شرایطی یکی از فاکتورهای مهم است که باید در اماکن مختلفی در سطخ شهر این ذخیره سازی انجام شود چون انتظار نداریم تمام مخازن ذخیره طی حادثه آسیب ببینند و نابود شوند چون ساختمان مخازن ذخیره آب باید از استحکام لازم در مقابل حوادث برخوردار باشند.موقعیت مکانی و پراکندگی این مخازن باید به گونه ایی باشد که برای شرایط خاص در دسترس و قابل استفاده باشندو بتوانند آب مصرفی ده روز جمعیت تحت پوشش خود را در زمان وقوع حوادث تامین نماید.(5)
 از طرفی شناسائی دقیق کمیت و کیفیت تمام منابع آب, درهرشهرومنطقه ایی اعم از منابع آبهای سطحی (رودخانه ها,دریاچه ها)و زیر زمینی(چاه ,چشمه ,قنات و…) ومنابع آب شور ,حتی تا شعاع 50کیلومتری متناسب با نیاز پیش بینی شده ، ضروری است تا در شرایط اضطرار بتوان از آنها به جای منابع آب خسارت دیده داخل شهر استفاده نمود 
همیشه و تحت هر شرایطی نیاز به آب شیرین و سالم برای نوشیدن وجود دارد. انسان برای چندین روز ممکن است بدون غذا زندگی کند اما بدون آب هرگز نمیتواند به حیات خود ادامه دهد . به همین دلیل یکی از اولویتهای مهم و اصلی تدارکات و امداد رسانی به حادثه دیدگان تهیه و تامین آب شرب مصرفی آنهاست و به همین علت سلامت آب و حفاظت از منابع آب برای جلوگیری از هر حادثه احتمالی ،حتی عملیات خرابکاری دیگران لازم و ضروری است و همانطور که تامین آب شرب برای افراد شرکت کننده در یک عملیات نظامی از مهمترین و اولین وظیفه لجستیک هر یگان است ، در یک حادثه غیر مترقبه نیز تامین آب سالم برای حفظ سلامتی و بقا مردم ضروری است و در این شرایط نیازمند برنامه ریزی مناسبی هستیم که فورا عملی و قابل اجرا باشد
در بسیاری از شرایط اضطراری که بوقوع می پیوندد ممکن است برای استفاده از منابع آب در دسترسی که بعضا” آبهای سطحی هستند و یا منابع آب شور نیازمند تصفیه خانه های سیاری باشیم که بتوانند در اسرع وقت آب را تصفیه ودر اختیار مصرف کننده گان قرار دهند .امروزه کاربرد دستگاههای
تصفیه آب به روش اسسمز معکوس جایگاه خاصی پیدا کرده اند و با قابلیتهای بالائی که دارند توانسته اند نیاز نیروهای نظامی را در شرایط مختلف تامین کنند و تابحال جایگزین مناسبتر برای آنها یافت نشده است و همین روش را می توان در شرایط اضطراری راه اندازی و بکار گیری نمود و به کمک آن آب شرب مصرفی مردم را تهیه نمود .(6) این روش به علت دارا بودن غشا نیمه تراوا می تواند انواع آلاینده های آب مثل مواد آلی ، باکتریها و ویروسها و سموم و عناصرجزئی، هیدروکربنها و نمکهای محلول را حذف نماید و روش مطمئنی در حوادث بیولوژیکی احتمالی در آینده است و خود ازحفاظت کافی برخوردار است، در شرایطی که حادثه ای نباشد, آب بعد از صاف سازی در تصفیه خانه ها و بعد از گندزدائی قابل شرب است ولی زمانی که حادثه ایی ناشی از انتشار عوامل NBC اتفاق افتد لازم است آب بعد از فیلتر شدن با گذراندن فرایند تصفیه ریورس اسمز و سپس بسترهای کربن فعال و گند زدائی مصرف شود تا از این طریق از عدم وجود آلودگی در آب اطمینان حاصل شود
روش اسمزمعکوس در شرایط آب و هوائی مختلف وبرای تصفیه انواع آبهای با کیفیت متفاوت کاربرد دارد و در طول شبانه روز قابل استفاده بوده و قابلیت جابجائی و تحرک بالائی دارد و از وزن و اندازه مناسبی برخوردار است وتکنولوژی آن به روز و بهره برداری و نگهداری از آن آسان است .(8،7،6 )
روشهای مختلف و نکاتی که جهت  تهیه آب شرب در شرایط اضطراری به ما کمک می کند و توصیه شده اند عبارتند از
1- تامین ودخیره ساری کافی آبهای بسته بندی شده استاندارد در حجمهای مختلف که لازم است برای شرب خنک هم باشد.
2-  استفاده از منابع آب ذخیره شده در سطح شهر بعدازکنترل و اطمینان از سالم بودن آن و در صورت لزوم جیره بندی کردن آب شرب متناسب با جمعیت و میزان آب در دسترس .
3-  استفاده از منابع آبهای زیر زمینی برای شرب بعد از گند زدائی با کلر ودر صورت اطمینان از عدم آلودگی آن.
4-  استفاده از دستگاههای متحرک
تصفیه آب به روش اسمز معکوس جهت تصفیه آب منابع آبهای سطحی و منابع آب شوردر صورت لزوم .
5-  استفاده از روش تقطیر گودالی و و روشهای تقطیری ساده برای تهیه مقادیر کم آب شرب .(7)
6-  فراهم کردن شرایط مناسب به گونه ای که مصرف آب به حداقل برسد مثلا” با دادن آموزش به مردم که غیر مستقیم در مصرف آب تاثیر زیادی دارد
7-  برنامه ریزی یرای بهبود و اصلاح و تسهیل فعالیتهای آبرسانی در مراکزی که مردم مستقر شده اند.
8-  کنترل مستمر و نظارت بر کیفیت آب شرب مصرفی مردم با گندزدائی و کلرزنی و کلرسنجی و انجام آزمونهای میکروبی آب در شرایط مناسب.
9-  پیش بینی و ذخیره دستکاه کلررن وتجهیزات ولوازم یدکی کافی برای جایگزین کردن با تجهیزات نابود شده که در سرعت عمل و رفع اشکالات و خرابیها ی بوجود آمده وراه انداری سریع شبکه أبرسانی بسیار موثر است .
10- مصرف زیاد کلر توسط آب هنگام گند زدائی ،زنگ خطر و چراغ قرمز و ممنوعیت استفاده از آن آب را می رساند و وجود کلر باقی مانده کافی (حداقل نیم میلی گرم در لیتر)بعد از زمان تماس حداقل نیم ساعت چراغ سبز استفاده از آب جهت شرب می باشد .
11-         دقت کافی درشناسائئ وانتخاب منابع آب وکمیت وکیفیت آب آنها و روش مناسب تهیه
وتصفیه آب قبل از حوادث عیر مترقبه ,به نحوی که دسترسی سریع به آب سالم در مواقع لزوم امکان پذیر باشد .(3)
12-  در شرایطی که احتمال حملات اتمی وجود دارد به همان نسبت منابع آبهای سطحی هم آلوده می شوند .در چنن شرایطی بهترین کار استفاده از آب چاهها و چشمه های حفاظت شده و مطمئن می باشددر غیر این صورت باید آب از مناطق دور دست که آلوده نشده اند تهیه شودو یا باید از بطریهای آب آماده استفاده کرد.(9)
13-  ساخت وساز مخازن ذخیره آب ,تصفیه خانه ها و شبکه های آبرسانی و ایستگاهای پمپاژ آب باید از استحکام لازم در مقابل حوادث احتمالی برخوردار باشندوضمنا  باید ساخت و ساز تاسیسات آبی در اماکنی باشد که از تهدیدات طبیعی احتمالی دور بوده و با پیش بینی لازم, آسیب پذیری آنها در مقابل حوادث به حداقل ممکن برسد.
14-  ایجاد سطح سلامت مناسب در هر شرایطی بخصوص شرایط اضطرار با تامین أب سالم و رعایت اصول بهداشت محیط ممکن است.
دفع بهداشتی فاضلاب:
دفع بهداشتی
تصفیه فاضلاب خانگی و سرویسهای بهداشتی بعد از زلزله بم یکی از مهمترین مشکلات اردوگاههاومحل استقرارمردم در کنار منازل تخریب شده نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 03:02 ق.ظ
My partner and I stumbled over here from a different website and thought I might check
things out. I like what I see so now i am following you.

Look forward to going over your web page for a second time.
دوشنبه 27 شهریور 1396 07:08 ق.ظ
It's really a nice and helpful piece of information. I am
glad that you simply shared this useful info with us.
Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.
دوشنبه 27 شهریور 1396 07:08 ق.ظ
It's really a nice and helpful piece of information. I am
glad that you simply shared this useful info with us.
Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.
شنبه 14 مرداد 1396 12:30 ق.ظ
Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something.
I think that you can do with a few pics to drive the message home
a bit, but instead of that, this is wonderful blog.
An excellent read. I will definitely be back.
یکشنبه 8 مرداد 1396 02:17 ق.ظ
Magnificent beat ! I would like to apprentice whilst
you amend your website, how can i subscribe
for a weblog site? The account aided me a appropriate deal.
I were a little bit familiar of this your broadcast
offered brilliant transparent idea
جمعه 9 تیر 1396 08:16 ب.ظ
Hey there, I think your site might be having browser compatibility issues.
When I look at your blog site in Safari, it looks fine but when opening in Internet
Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
Other then that, fantastic blog!
سه شنبه 6 تیر 1396 02:23 ق.ظ
This is the perfect webpage for anyone who really wants to find out about this topic.
You know a whole lot its almost hard to argue with you (not that I actually will need
to?HaHa). You certainly put a new spin on a subject that's
been written about for ages. Great stuff, just excellent!
یکشنبه 5 دی 1395 06:48 ق.ظ
تقدیم به مدیر وبلاگ که این مطلب رو تهیه کردند. موفق باشی
چهارشنبه 24 آذر 1395 05:31 ب.ظ
سلام عزیزم وبلاگ خیلی قشنگی دارید آیا دوست داری وبلاگت را به هزاران كاربر اینترنت معرفی كنید

همین امروز لینك خود را ثبت كنید تا 1000 بازدید رایگان فقط تا آخر سال دریافت كنید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :