تبلیغات
توزیع دستگاه تصفیه اب و فاضلاب - تصفیه فاضلاب صنایع آبکاری
 
توزیع دستگاه تصفیه اب و فاضلاب
021-46076082 021-46073396
چهارشنبه 4 آذر 1394 :: نویسنده : نوید کد
آبکاری: (Electroplating)‏ فرآیند روکش‌دهی فلزی (Plating) است که با احیا کاتیون بوسیله جریان الکتریکی و نشاندن آن بصورت یک لایه روی ماده‌ای دیگر مانند فلز است. این فرآیند برای افزایش ویژگی‌هایی مانند مقاومت به سایش و خوردگی و غیره بکار می‌رود
تصفیه فاضلاب صنایع آبکاری

آبکاری: (Electroplating)‏ فرآیند روکش‌دهی فلزی (Plating) است که با احیا کاتیون بوسیله جریان الکتریکی و نشاندن آن بصورت یک لایه روی ماده‌ای دیگر مانند فلز است. این فرآیند برای افزایش ویژگی‌هایی مانند مقاومت به سایش و خوردگی و غیره بکار می‌رود.

فرآیندی که آبکاری بوسیله آن انجام می‌شود، رسوب‌دهی الکتریکی (Electrodeposition) نام دارد. کاتد قطعه ای‌ است که قرار است لایه ای رویش بنشیند، و آند فلزی ا‌ست که روکش است. این دو به وسیله الکترولیت با هم ارتباط الکتریکی دارند و با به کار بردن یکسوکننده، جریان مستقیم به آند می‌رسد و باعث انحلال اتم‌های آن می‌شود. در سوی دیگر، این اتم‌ها با احیا در فصل مشترک کاتد و الکترولیت، بر روی آن رسوب می‌کنند. سرعت انحلال اتم‌ها از آند و احیای آنها در کاتد برابر است.
در گونه‌ای از آبکاری، آند از فلزی مانند سرب است که حل نمی‌شود و اتم‌هایی که باید برای روکش احیا شوند از پیش در الکترولیت موجودند.

مقدمه‌ای برتصفیه پساب‌های آبكاری
در پساب آبكاری همیشه مقادیر قابل توجهی املاح فلزات سنگین نظیر كروم، مس، نیكل، روی، كادمیوم و غیره و مواد سمی دیگری مثل سیانور موجود است. اگر این پساب‌ها بدون خنثی‌سازی و حذف فلزات سنگین در محیط زیست وارد شوند مشكلات زیادی از نظر آلودگی آب و خاك تولید خواهند كرد. چه بسا آب‌های سطحی و زیرزمینی دریافت‌كننده این آلودگی، دیگر قابل‌شرب نباشند. بنابراین ضرورت دارد كه این پساب‌ها قبل از دفع و رهاسازی در طبیعت، خنثی‌سازی و تصفیه گردند.

پساب صنایع آبکاری
1- پساب‌های اسیدی و قلیایی كه در اثر چربی گیری و شستشوی سطوح فلزاتی كه روی آنها عمل آبكاری انجام می‌گردد حاصل می‌شود.
2- پساب‌های ناشی از شستشوی اجسام آبكاری ‌شده بعد از هر مرحله از آبكاری كه بیشتر شامل مقادیری از كروم، مس، نیكل یا مواد سمی نظیر سیانور می‌باشند. 
3- علاوه بر پساب‌های حاصل از مرحله شستشوی اجسام آبكاری‌شده ممكن است مقداری مواد سمی تركیبات فلزات سنگین از وان‌های آبكاری نشت نماید یا هر چند وقت یك بار، وان‌ها را تخلیه نمایند.

كروم موجود در پساب‌های آبكاری ممكن است به صورت تركیبات سه ظرفیتی یا به صورت اسید كرومیك و كرومات باشد. در صورت اول تصفیه پساب نیازی به احیای كروم ندارد. در حالی كه كروم شش ظرفیتی یا اسید كرومیك را قبل از تصفیه باید به كروم سه ظرفیتی احیا نمود. سیانور نیز در محیط قلیایی می‌تواند با گاز كلر یا تركیبات كلردار اكسید شود. بنابراین در روش تصفیه شیمیایی پساب آبكاری‌، مراحل مهم زیر مورد مطالعه قرار می‌گیرند:
- اكسیداسیون سیانور
- احیای كروم
- انعقاد و ته نشینی

اكسیداسیون سیانور
اكسیداسیون سیانور كه در محیط قلیایی با pH حدود 5/10 تا 11 به وسیله گاز كلر یا تركیبات كلردار انجام می‌شود، معمولاً با نصب دستگاه pH متر اتوماتیك در حوض اكسیداسیون كه می‌تواند فرمان تزریق مواد قلیایی یا تركیبات كلردار را به شیرهای مغناطیسی یا الكتریكی صادر نماید، انجام می پذیرد. وقتی دستگاه pHمتر فرمان تزریق مواد قلیایی را در pH حدود 5/10 تا 11 صادر كرد، دستگاه دیگری كه ORP نامیده می‌شود در رقم mv600 فرمان تزریق تركیب كلردار را صادر خواهد نمود. بدین صورت سیانید موجود در پساب اكسید خواهد شد.

در كارگاه‌های آبكاری كه ممكن است جریان پساب دائمی یا منقطع باشد، نحوه تصفیه شیمیایی متفاوت خواهد بود. در روش آبكاری با جریان دائم ابتدا نسبت به یكنواخت بودن كیفیت و كمیت پساب سیانور اقدام و سپس عمل اكسیداسیون را انجام می‌دهند. زمان كلی لازم برای اكسیداسیون حداكثر 15 تا 20 دقیقه است. در جریان‌های منقطع پساب، سعی می‌شود ابتدا پساب‌های حاصل از آبكاری سیانوری در پایان كاری در حوضچه‌ای جمع‌آوری و در این حوضچه پس از تنظیم pH و تزریق تركیبات كلردار، سیانور موجود در پساب را اكسیده نمایند.

احیای كروم

احیای كــروم در pH حدود 5/2 تا 4 با استفاده از تركیباتی چون بی‌سولفیت سدیم، گاز سولفور و سولفات آهن II انجام می‌گیرد. ابتدا با كنترل pH متر اتوماتیك، تزریق اسید تا تقلیل pH به حدود 5/2 تا 4 انجام خواهد گردید. سپس با تزریق احیاكننده در محیط اسیدی، یون‌های كرومات یا اسید كرومیك احیا شده و كروم شش ظرفیتی كه بسیار سمی است به كروم سه ظرفیتی تبدیل می‌گردد. میزان سمیت كروم سه ظرفیتی بسیار كمتر از كروم شش‌ظرفیتی است و در عین حال كروم سه ظرفیتی به راحتی با تنظیم pH بین 5/8 تا 5/9 قابل ته‌نشینی و جدا شدن از فاضلاب می‌باشد. 
احیای كروم و تصفیه پساب‌های كروم‌دار همانند آنچه در مورد تصفیه پساب‌های سیانور گفته شد ممكن است به صورت جریان دائم یا بعد از پایان كار آبكاری انجام شود. متذكر می‌شود برای كنترل pH می توان به صورت دستی نیز اقدام نمود و مواد احیاكننده را نیز به صورت دستی به آن اضافه نمود، فقط باید دقت نمود كه مواد شیمیایی را زیاد مصرف نكرد.

انعقاد و ته نشینی
پس از آن كه فاضلاب سیانور توسط اكســیداسیون و فاضلاب حاوی اسید كرومیك توسط احیا، سمیت‌زدایی گردیدند، هر دو پساب را با پساب حاصل از شستشوهای اسیدی و قلیایی چربی گیری مخلوط كرده و با تنظیم pH در محدوده 5/8 تا 5/9 جهت تشكیل هیدروكسیدهای فلزی عناصر سنگین موجود در پساب مثل كروم سه ظرفیتی، نیكل، مس، همچنین با افزایش كمی مواد منعقدكننده جهت تسهیل در ته نشینی هیدروكسیدهای فلزی تشكیل‌شده به همراه مواد معلق و كلوئیدی دیگر موجود در فاضلاب اقدام نموده و پساب را به مخزن ته‌نشین هدایت می‌نمایند تا لخته‌ها و فلوك‌های تشكیل شده ته نشین گردیده و از فاضلاب جدا شوند. اصولاً حجم مخزن ته‌نشین بایستی به گونه‌ای انتخاب گردد كه حداقل یك ساعت زمان ماند جهت ته‌نشینی مناسب لخته‌ها به فاضلاب داده شود. به مخزن ته‌نشینی كلاریفایر نیز می‌گویند. پساب خروجی از كلاریفایر قابلیت تخلیه شبكه فاضلاب را دارا بوده و چون سمیت‌زدایی شده است جهت تصفیه‌خانه‌ها در شهرك صنعتی ضرری نداشته و مشكل‌آفرین نخواهد بود.
لازم به ذکر است سیستم های تصفیه فاضلاب آبکاری شرکت آبسان زلال صرفاً جهت حذف كرومات، سیانور، فلزات سنگین متداول در آبكاری و تنظیم pH طراحی می شود. 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 27 شهریور 1396 06:17 ق.ظ
What's Taking place i am new to this, I stumbled upon this I have discovered It positively helpful and it
has helped me out loads. I'm hoping to contribute &
aid other customers like its helped me. Great job.
دوشنبه 13 شهریور 1396 07:53 ب.ظ
Hola! I've been reading your weblog for a long time
now and finally got the bravery to go ahead
and give you a shout out from Lubbock Texas! Just wanted to mention keep up the great job!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :